Amcor’un PowerPost Teknolojisi

Yazar: plastoday
Amcor PowerPost

Amcor Rigid Packaging (ARP), 7 Mayıs Ulusal Ambalaj Tasarım Günü’nün hemen öncesinde, çoğu 20 oz’luk üründe %30 enerji azalması ve %30 karbon tasarrufu ile neredeyse üçte bir daha hafif şişeler üreten bir teknoloji olan PowerPost ‘un piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Şişeler, %100’e kadar geri dönüştürülmüş malzeme kullanımına izin verir. Şişe ilk açıldığında taşmalardan kaynaklanan dökülmeleri ortadan kaldırarak üstün bir tüketici deneyimi sağlar.

ARP, PowerPost’un bugün piyasada bulunan sıcak dolgulu içecekler için en gelişmiş hafifleme teknolojisi olduğunu iddia ediyor. PowerPost, Amcor’un patentli, vakum emici teknolojisi PowerStrap’in bir uzantısı olarak tanımlanmaktadır.

PowerPost tabanı iki temel teknolojiyi birleştirir: vakumun yerini alan ters çevrilebilir, merkezi bir direk ve direği çevreleyen esnek halka olan PowerStrap. Doldurduktan sonra, kutu içindeki vakumu aktif olarak değiştirmek için direk ters çevrilir. Ürün soğudukça çevreleyen halka, kalan vakumu pasif olarak emmek için esner.

ARP duyuruda, PowerPost’un vakum panellerini ortadan kaldırarak daha fazla tasarım özgürlüğü, birinci sınıf bir görünüm ve tüketici çekiciliği sunarken sürdürülebilirlik hedeflerine hitap ettiğini söyledi. Gövdedeki panellerin ortadan kaldırılması, dolgularda operasyonel iyileştirmeleri de beraberinde getiriyor. Şirket, şişe etiketlerinin daha verimli uygulandığını belirtti.

ARP’de Ar-Ge, Sürdürülebilirlik ve Proje Yönetimi Başkan Yardımcısı Terry Patcheak, “Mühendislerimiz, müşterilerimizin maliyet ve sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için sıcak doldurma alanında hafifleştirmenin sınırlarını zorlayan bir teknoloji geliştirdiler” dedi. “Bu yeni nesil yenilik, malzeme kullanımını azaltmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için yaygın taahhütleri ele alırken tüketici deneyimini iyileştirecek.”

Amcor, 2025 yılına kadar tüm ambalajlarını geri dönüştürülebilir, gübrelenebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirme taahhüdünde bulundu.

Hızla dünyanın tercih edilen ambalaj malzemesi haline gelen polietilen tereftalat (PET), hafiftir, kırılmaz, tekrar kapatılabilir, tekrar kullanılabilir ve kimyasal yöntemlerle sonsuz geri dönüştürülebilir. Ayrıca, Amcor’un yaşam döngüsü analizine göre, PET şişeler genellikle en düşük karbon ayak izine sahiptir ve üretimleri, diğer ambalaj malzemelerine göre %70’e kadar daha az sera gazı emisyonu sağlar.

Benzer Yazılar