Okyanusa Bağlı Plastikten, Geri Dönüştürülmüş İlk Esnek Gıda Ambalajı

Yazar: plastoday

SABIC, ambalaj değer zincirinde Scientex ile işbirliği yaparak üreticinin SABIC sertifikalı dairesel polipropilen (PP) kullanarak gelişmiş geri dönüştürülmüş okyanusa bağlı plastiğe (OBP) dayalı dünyanın ilk esnek gıda ambalajı için malzeme geliştirmesini sağlıyor. Malzeme, Malezya’da satılan birinci sınıf bir erişte ambalajında ​​kullanılıyor.

SABIC Petrokimya Mühendislik Termoplastik ve Pazar Çözümleri İş Birimi Genel Müdürü Abdullah Al Otaibi, “Müşterilerimize, aksi takdirde nehirlerimizde ve okyanuslarımızda birikebilecek plastik atıkları azaltmak için döngüsel çözümler sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “OBP içeren bu esnek gıda ambalajı, gezegenimizi korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış TRUCIRCLE döngüsel çözümler programımızla bağlantılı.”

OBP, sonunda yağmur, nehirler veya gelgitler tarafından okyanusa yıkanabilecek su yollarından 50 km’ye kadar iç bölgelerde bulunan terk edilmiş plastik atıktır.

Scientex Group BOPP Film Bölümü Başkanı Paul Ng Kok Leong, “SABIC ile olan bu son derece verimli işbirliği sayesinde, dairesel OBP kullanarak dünyanın ilk ileri geri dönüştürülmüş esnek PP gıda ambalajını Asya pazarına getirebiliyoruz” dedi. “Bu başarılı girişim, özel değer zinciri işbirlikleri yoluyla plastik atık sorunuyla mücadele etmenin fizibilitesini gösteriyor. Malezya’da ve Güney Doğu Asya’da döngüsel bir plastik ekonomisinin şekillenmesinde bir kilometre taşı oluşturuyor.”

Projede kullanılan OBP, ileri bir geri dönüşüm sürecinde geri kazanılarak piroliz yağına dönüştürülüyor. SABIC, bu yağı, BOPP filme daha fazla işlenmek üzere sertifikalı dairesel PP polimeri üretmek için alternatif bir hammadde olarak kullanır.

Scientex daha sonra bu filmden erişte paketlerini üretir ve basar. Toplanan OBP’nin yönetiminden nihai paketlemeye kadar tüm zincir, yerleşik sertifikasyon rejimleri kapsamında sorunsuz bir şekilde akredite edilmiştir.

SABIC’e göre, %30’luk bir OBP içeriği hesaplanan kütle denkliği ile, sertifikalı dairesel PP’si, mevcut fosil bazlı bakir PP ile aynı şekilde performans gösterir ve bu esnek gıda ambalajı uygulamasında doğrudan bir drop-in alternatifi olarak kullanılabilir.

Benzer Yazılar