Essentra, Geri Dönüştürülmüş İçeriği Artırıyor

Yazar: plastoday

Birçok şirket gibi, çok çeşitli endüstriler ve ürünler için bileşen parçaları üreticisi ve dağıtıcısı olan Essentra Components, 2025 yılına kadar ulaşılması gereken çok sayıda sürdürülebilirlik hedefi belirlemiştir. Özellikle, ambalaj ve polimer ham maddelerinin %20’sini tedarik etmeyi taahhüt etmiştir. Essentra, 2025 yılına kadar sürdürülebilir malzemeler ve aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun CPA’sının imzacısı haline geldi. Böylece pazarda geri dönüştürülmüş plastik kullanımını 2025 yılına kadar 10 milyon tona çıkarmak için Avrupa çapında bir hareketin parçası haline geldi.

Bugün, şirket bu taahhütleri yerine getirmeye başlıyor.

Diğerlerinin yanı sıra Essentra Components, plastik kullanımını yeniden gözden geçirerek çevre üzerindeki etkisini azaltmayı hedeflediğini söyledi. Şirket bunu, atık azaltma projeleri, düzenli depolamaya sıfır atık, geri dönüştürülmüş ve biyolojik olarak parçalanabilen malzemelerin denemeleri ve tedarikçiler ve müşterilerle ortaklaşa “kapalı döngü” iş modellerinin denemeleri yoluyla yapıyor.

Essentra Components daha önce müşterilerine, çekirdek LDPE serisinin geri dönüştürülmüş malzeme içeriğini %40’tan %50’ye kadar başarılı bir şekilde artırdığını ve bu ürünlerin zaten müşterilerin kullanımına sunulduğunu duyurmuştu.

Şirket, şimdi yeni bir dönüm noktasına ulaşıldığını söylüyor.

LDPE aralığındaki bir dizi ürünün üretimi için geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını araştıran iki aşamalı bir proje, bunların neredeyse tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilebileceğini göstermiştir. Seçilen ürün yelpazesi, konik kapak ve tapalar, köşe koruyucular, boru uç tapaları ve boru uç kapaklarından oluşmaktadır. %98’i geri dönüştürülmüş plastikten ve kalan %2’si renklendiricilerden yapılan ürünler, tüm birinci aşama denemelerinden başarıyla geçti. Kalite güvence testlerinden oluşan projenin ikinci aşaması halen devam etmektedir.

Essentra Components Strateji ve M&A Direktörü Richard Sederman, projenin LDPE serisindeki temel ürünlere odaklandığını, çünkü LDPE’nin piyasada en yaygın kullanılan reçinelerden biri olduğunu ve plastik şişelerden plastik torbalara kadar her şeyi yapmak için kullanıldığını söyledi.

“Ancak, bu ürünler genellikle kolayca atılabilir ve önemli miktarda atık oluşturur. Geri dönüştürülmüş LDPE kullanmak, tüm endüstrinin karbon ayak izini azaltmasına ve geleceğin malzemelerini geliştirmesine yardımcı olarak, döngüselliğe doğru hayati bir adımdır.”

Benzer Yazılar